Próba wysiłkowa, co to jest ?
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa (test wysiłkowy) to badanie, które pozwala ocenić pracę serca w czasie wysiłku. U osób z chorobą wieńcową w czasie próby mogą wystąpić objawy niedokrwienia mięśnia sercowego – ból w klatce piersiowej oraz zmiany w zapisie EKG. Podczas próby wysiłkowej pacjent chodzi po bieżni ruchomej (wysiłek fizjologiczny, angażujący dużo grup mięśniowych) lub jedzie na rowerze stacjonarnym. Wielkość osiągniętego wysiłku określa się przy pomocy jednostek metabolicznych (MET). Przez cały okres trwania próby zapis EKG pacjenta jest stale monitorowany.
Nasza aparatura – system CASE amerykańskiej firmy General Electric Healthcare (GE), to zawierający bieżnię, najbardziej zaawansowany i najnowszy model tej uznanej firmy. Jest pierwszym uruchomionym w Polsce systemem z bezprzewodowym modułem przesyłu danych EKG (pacjent na bieżni nie jest połączony z urządzeniem analizującym żadnymi przewodami, ma przypięty na pasku jedynie nadajnik sygnału EKG połączony z elektrodami umieszczonymi na ciele pacjenta). W znaczący sposób ułatwia to pacjentowi poruszanie się po bieżni.
Kiedy wykonujemy próbę wysiłkową ?
- w ramach diagnostyki bólów w klatce piersiowej lub wstępnej oceny kardiologicznej pacjenta;
- u pacjenta z rozpoznaną chorobą wieńcową, przy nawrocie lub nasileniu dolegliwości bólowych w klatce piersiowej lub u pacjenta z prawidłowo leczoną chorobą wieńcową w ramach badań kontrolnych;