Czynne
Poniedziałek - piątek godz. 8.00 - 20.00
Sobota - niedziela: nieczynne

Rejestracja tel.
723 755 433

E-mail
centrum@amicus-cm.pl

Adres
ul. Kijowska 1
85-703 Bydgoszcz

Adres: Kijowska 1, Bydgoszcz 85-703

Czynne: Pon-pt godz. 8.00-20.00

Rejestracja: tel. 723 755 433

Próba wysiłkowa

Home  /  Próba wysiłkowa
Próba wysiłkowa, co to jest ? Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa (test wysiłkowy) to badanie, które pozwala ocenić pracę serca w czasie wysiłku. U osób z chorobą wieńcową w czasie próby mogą wystąpić objawy niedokrwienia mięśnia sercowego – ból w klatce piersiowej oraz zmiany w zapisie EKG. Podczas próby wysiłkowej pacjent chodzi po bieżni ruchomej (wysiłek fizjologiczny, angażujący dużo grup mięśniowych) lub jedzie na rowerze stacjonarnym. Wielkość osiągniętego wysiłku określa się przy pomocy jednostek metabolicznych (MET). Przez cały okres trwania próby zapis EKG pacjenta jest stale monitorowany. Nasza aparatura – system CASE amerykańskiej firmy General Electric Healthcare (GE), to zawierający bieżnię, najbardziej zaawansowany i najnowszy model tej uznanej firmy. Jest pierwszym uruchomionym w Polsce systemem z bezprzewodowym modułem przesyłu danych EKG (pacjent na bieżni nie jest połączony z urządzeniem analizującym żadnymi przewodami, ma przypięty na pasku jedynie nadajnik sygnału EKG połączony z elektrodami umieszczonymi na ciele pacjenta). W znaczący sposób ułatwia to pacjentowi poruszanie się po bieżni. Kiedy wykonujemy próbę wysiłkową ?
  • w ramach diagnostyki bólów w klatce piersiowej lub wstępnej oceny kardiologicznej pacjenta;
  • u pacjenta z rozpoznaną chorobą wieńcową, przy nawrocie lub nasileniu dolegliwości bólowych w klatce piersiowej lub u pacjenta z prawidłowo leczoną chorobą wieńcową w ramach badań kontrolnych;
O zasadności, bądź konieczności wykonania elektrokardiograficznej próby wysiłkowej decyduje lekarz kardiolog. Jak należy się przygotować do próby wysiłkowej ? Po uzgodnieniu z lekarzem kardiologiem należy odstawić niektóre leki, które mogą wpływać na interpretację zapisu EKG. Na 3 godziny przed próbą nie należy: spożywać posiłku, palić tytoniu, a na 12 godzin przed próbą wykonywać większych wysiłków. Pacjent powinien mieć przygotowany luźny stój oraz wygodne obuwie, odpowiednie do wykonania wysiłku. Jak się wykonuje próbę wysiłkową ? Przed rozpoczęciem badania lekarz bada pacjenta (wywiad, zapis EKG, pomiar ciśnienia tętniczego). W celu uzyskania zapisu EKG, na ciele pacjenta umieszcza się elektrody (zapis EKG jest stale monitorowany w czasie próby). Wysiłek na bieżni ruchomej najczęściej wykonuje się według tzw. protokołu Bruce’a, w którym co 3 minuty wzrasta prędkość bieżni oraz jej kąt nachylenia. W odstępach 3-minutowych wykonuje się też pomiar ciśnienia tętniczego. Zapis EKG jest analizowany na bieżąco i po zakończeniu badania. Co oznacza dodatni, a co ujemny wynik próby wysiłkowej ? Dodatni wynik elektrokardiograficznej próby wysiłkowej oznacza, że pojawiające się podczas wysiłku objawy (ból w klatce piersiowej, zmiany w zapisie EKG) sugerują występowanie choroby wieńcowej. Najczęściej konieczne jest wtedy wykonanie innych badań (np. koronarografii) w celu ustalenia dalszego postępowania i leczenia. Ujemny wynik próby wysiłkowej oznacza, że obecność choroby wieńcowej jest mało prawdopodobna. W Centrum Medycznym AMICUS test wysiłkowy wykonujemy przy użyciu najnowszej generacji, bezprzewodowej aparatury CASE™ wiodącej amerykańskiej firmy General Electric (GE).