Holter EKG, co to jest?
Nieprawidłowości w pracy serca mogą występować tylko chwilowo i krótkotrwałe spoczynkowe badanie EKG może ich nie ujawnić. Dlatego cenną metodą wykrywania utajonych zaburzeń jest rejestracja zapisu EKG w dłuższym czasie, podczas normalnej codziennej aktywności oraz podczas snu, a taką możliwość daje badanie metodą holterowską. Holter EKG jest długotrwałą, ciągłą rejestracją zapisu EKG, prowadzoną zazwyczaj przez 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni.
Holter EKG – wskazania
Wskazaniem do wykonania badania jest konieczność ustalenia, czy zgłaszane dolegliwości bądź objawy są skutkiem nieprawidłowej pracy serca. Najczęściej dotyczy to zasłabnięć, omdleń, utrat przytomności, przypadków kołatania serca, uczucia nierównej pracy serca, bólów w okolicy serca czy napadowej duszności. Holter EKG jest badaniem często wykonywanym u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, migotaniem przedsionków, chorobą wieńcową, po zawale serca, czy w celu kontroli pracy wszczepionego stymulatora serca. Holter EKG umożliwia ocenę pracy serca podczas codziennej aktywności, w pracy, w czasie wysiłku fizycznego czy podczas snu. Przy pomocy używanych przez nas, najnowszej generacji rejestratorów holterowskich (Getemed CM4000 GE), można także przeprowadzić wstępną ocenę w kierunku rozpoznania bezdechu sennego.
Holter EKG – jak przebiega?
Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Na czas badania warto wybrać luźniejsze ubrania, pod którymi łatwo będzie ukryć rejestrator. Po odpowiednim przygotowaniu skóry, na klatkę piersiową przyklejane są 3 elektrody połączone z rejestratorem wielkości niedużego telefonu. Posiadamy jedno z niewielu urządzeń, w których wystarczy użyć jedynie trzech elektrod, żeby uzyskać trzy odprowadzenia EKG (w innych systemach, aby uzyskać takie dane trzeba użyć 5 lub 7 elektrod). W trakcie badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności, wskazane jest normalne pójście do pracy, uprawianie sportu czy innego wysiłku fizycznego, który stanowi element naszej rutyny. W trakcie samego badania nie należy otwierać rejestratora czy ciągnąć za przewody odchodzące od elektrod, gdyż może to zakłócać zapis EKG. Aparat rejestrujący nie jest wodoszczelny, dlatego w trakcie badania nie wolno się kąpać czy dopuścić do zamoczenia sprzętu, aby nie spowodować jego zniszczenia. Po odłączeniu aparatury wszystkie zarejestrowane dane są zgrywane do komputera, gdzie podlegają analizie i ocenie przez lekarza kardiologa.
W Centrum Medycznym AMICUS badanie Holter EKG wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszych rejestratorów Getemed CM4000 i systemu CardioDay Holter ECG wiodącej, amerykańskiej firmy General Electric Healthcare (GE).